Στίβεν Κινγκ (Stephen King): "Σκοτάδι Βαθύ, Δίχως Άστρα"

Ίζι

Κυρά των Σκιών

Τίτλος: Σκοτάδι Βαθύ, Δίχως Άστρα
Πρωτότυπος τίτλος: Full Dark, No Stars
Συγγραφέας: Στίβεν Κινγκ (Stephen King)
Μετάφραση: Έφη Τσιρώνη
Εκδόσεις: BELL
Έτος πρώτης έκδοσης: 2010 (αγγλικά)
Αριθμός σελίδων: 459
ISBN: 978-960-507-024-3

Το Σκοτάδι Βαθύ Δίχως Άστρα είναι ένα από τα πιο πρόσφατα έργα του Στίβεν Κινγκ και η τρίτη του συλλογή από σύντομες νουβέλες (μετά το Different Seasons και το Four Past Midnight). Σε αντίθεση με τις προηγούμενες δύο συλλογές – ευτυχώς για μας τους Έλληνες αναγνώστες του – το βιβλίο μεταφράστηκε και κυκλοφόρησε στην Ελλάδα ολόκληρο, αντί να σπάσει σε τρία ξεχωριστά βιβλία, ένα για κάθε ιστορία. Αποτελείται από τρεις σύντομες νουβέλες (των 100-150 σελίδων η καθεμία) κι ένα διήγημα. Το διήγημα δεν ταιριάζει και τόσο με το ύφος των υπόλοιπων ιστοριών, όμως είναι μια πολύ ευχάριστη προσθήκη, μια μαύρη κωμωδία που ο Κινγκ έγραψε, προφανώς, σε μεγάλα κέφια. Απ’ την άλλη, οι ιστορίες που αφηγείται στις τρεις νουβέλες είναι πολύ σκληρές και τρομακτικές. Το υπερφυσικό στοιχείο σχεδόν απουσιάζει (κι όπου εμφανίζεται για λίγο έχει δευτερεύοντα, συμπληρωματικό ρόλο). Με εξαιρετικό, ώριμο γράψιμο, ο συγγραφέας εξερευνά τις πιο σκοτεινές μεριές της ανθρώπινης φύσης. Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι αυτό το εξώφυλλο, του ταιριάζει περισσότερο απ' αυτό που επιλέχτηκε για την ελληνική έκδοση:

Λίγα λόγια για την κάθε ιστορία, χωρίς σπόιλερς:

1922: Για μένα, μια απ’ τις καλύτερες νουβέλες που έχει γράψει ποτέ ο Κινγκ. Είμαι σίγουρη ότι στα κατάλληλα χέρια και με ένα καλό μπάτζετ, θα γίνει ένα πολύ αξιόλογο θρίλερ εποχής. Η ιστορία διαδραματίζεται το 1922 σε μια αγροτική περιοχή της Νεμπράσκα, και ξεκινά με έναν φόνο – τον φόνο της Αρλέτ από τον σύζυγό της, με συνεργό τον έφηβο γιο τους. Ο ήρωάς μας, την ομολογία του οποίου διαβάζουμε, πολύ γρήγορα καταλαβαίνει ότι δεν θα είναι καθόλου εύκολο να συνεχίσει τη ζωή του φυσιολογικά μετά από ένα τέτοιο έγκλημα, ακόμα κι αν καταφέρει να το κρύψει απ’ τις αρχές.

Ο Μεγάλος Οδηγός: Αυτό πάλι, αν ήταν ταινία, θα ανήκε στην κατηγορία του "τρόμου". Μια επιτυχημένη συγγραφέας αστυνομικών μυθιστορημάτων πέφτει θύμα βιασμού και παραλίγο δολοφονίας σε έναν έρημο επαρχιακό δρόμο. Αυτό συμβαίνει στην αρχή της ιστορίας. Από το σημείο αυτό και μετά παρακολουθούμε την ηρωίδα στην προσπάθειά της να αντιμετωπίσει αυτό που της συνέβη, να λύσει το μυστήριο γύρω απ’ την επίθεση που δέχτηκε και να αντιδράσει. Πρόκειται για μια τρομακτική ιστορία, γεμάτη ανατροπές, που κρατά τον αναγνώστη διαρκώς σε αγωνία και τον έχει να συμπάσχει με την ηρωίδα σε κάθε της βήμα.

Ένας Καλός Γάμος: Πόσο καλά γνωρίζουμε τον σύντροφό μας; Υπάρχει άραγε άνθρωπος, έστω ένας, που γνωρίζει πραγματικά έναν άλλο; Και τι θα κάναμε αν, μετά από χρόνια και δεκαετίες με έναν άνθρωπο, ανακαλύπταμε ότι είναι πολύ διαφορετικός απ’ ό,τι πιστεύαμε; Ότι πίσω απ’ το γνώριμο κι αγαπημένο προσωπείο κρύβεται ένας επικίνδυνος ξένος; Η ηρωίδα αυτής της ιστορίας, μετά από 27 χρόνια ευτυχισμένου γάμου (και σχεδόν 30 γνωριμίας) θεωρεί ότι ξέρει τον άντρα της απ’ την καλή κι απ’ την ανάποδη. Ώσπου, ένα συνηθισμένο βράδυ, ανακαλύπτει κάτι ανατριχιαστικό στο γκαράζ του σπιτιού τους…

Το Παζάρι της Επέκτασης: Ο ήρωας της ιστορίας μας, καρκινοπαθής σε τελικό στάδιο, συναντά τον μυστηριώδη κύριο Τανάσας (ο αναγραμματισμός δεν είναι δύσκολος) που του προτείνει μια "επέκταση ζωής" για ένα μικρό τίμημα. Η ιστορία αυτή είναι το σύντομο διήγημα της συλλογής, μια μαύρη κωμωδία που διαβάζεται πάρα πολύ ευχάριστα. Δεν θυμάμαι να έχω γελάσει ξανά τόσο πολύ με ιστορία του Κινγκ. Πάντως δεν είναι να την πάρεις στα σοβαρά. Πιστεύω ότι την έγραψε για πλάκα.

Σε γενικές γραμμές, το Σκοτάδι Βαθύ, Δίχως Άστρα είναι ένα βιβλίο γεμάτο αγωνία, μυστήριο, τρόμο αλλά και χιούμορ, που διαβάζεται απνευστί. Οι φαν του συγγραφέα θα χαρούν και με τις μικρές αναφορές σε προηγούμενα έργα του, όπως το Αυτό και ο Μαύρος Πύργος.

Πάρα πολύ ωραίες όλες οι νουβέλες! Το 1922 με συγκίνησε πολύ και μου μαύρισε την ψυχή και είναι σίγουρα απ' τις ιστορίες του Κινγκ που θα μου μείνουν αξέχαστες, μ' έχουν στοιχειώσει θα έλεγα.
Το γεγονός της σχεδόν παντελούς απουσίας του μεταφυσικού στοιχείου δείχνει ότι ο Κινγκ είναι κάτι πολύ περισσότερο από ένας συγγραφέας τρόμου/μεταφυσικού!!
Και θα το ξαναπώ, γίνεται να τον βάλουμε στην φορμόλη να γράφει για 50 χρόνια ακόμα; :τρέλα:

Ο έχω στη βιβλιοθήκη μου και τώρα ανέβηκε πολύ στη λίστα αναμονής! Ωραία παρουσίαση, Ίζι!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Είδα ότι το διήγημα "Ένας Καλός Γάμος" (A Good Marriage) έγινε ταινία που θα κυκλοφορήσει σύντομα. Το τρέιλερ είναι άκρως ψαρωτικό! :τρέλα:

[video=youtube;pP9-6F3HMfI]https://www.youtube.com/watch?v=pP9-6F3HMfI[/video]

Φαίνεται ενδιαφέρον και είναι καλή η επιλογή της ηθοποιού!! Ανυπομονώ να γίνουν ταινία και τα άλλα διηγήματα της συλλογής!

Το πρωι ειδα και εγω το trailer και ανυπομονω .Μαλλον θα παρω το βιβλίο να διαβασω εστω αυτη την ιστορία μιας που το βρηκα με 5-6 ευρω .(ο κινγκ μου τρωει ολα τα λεφτα νομιζω :ρ )

Τελείωσα το 1922 που το βρήκα εξαιρετικό :προσκυνώ:και πριν λίγο έπιασα τον μεγάλο οδηγό αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να το τελειώσω .Το στομάχι μου είναι χάλια και θέλω να κλάψω . Νομίζω αν δεν έπινα κρασί δεν θα μπορούσα να διαβάσω τόσες σελίδες .(αν εισαι γυναίκα δεν διαβάζετε έτσι απλά) Και πάνω που έλεγα ότι πρέπει να σταματήσω να αφήνω τον εαυτό μου να επηρεάζεται τόσο απίστευτα πολύ από ότι διαβάζει , ήρθε αυτή η ιστορία .Και άντε εγώ να κοιμηθώ τώρα . :ανέκφραστος: